Osm kroků k udržení silné motivace

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Pro vrcholové sportovce a milovníky sportu je motivace stejně důležitá jako palivo v nádrži auta. Mnoho lidí si myslí, že profesionální sportovci motivaci snadno získají a udrží si ji. Není to však jednoduché. Často se právě oni obracejí na odborníky, aby jim pomohli motivaci zvládnout, neboť čelí tak velkému tlaku, že je udržení motivace stojí příliš mnoho úsilí a energie.


Motivace jako hnací síla nás posouvá vpřed, pomáhá nám překonávat mnohé překážky, ale sami víme, že profesionální sport není jen o úspěších a slávě. Cesta k úspěchu bývá dlouhá a většinou klikatá. Čeká nás na ní mnoho rozcestí a musíme zvážit, kterou cestou se vydáme. Sportovní život je náročný. Každý od nás něco očekává, máme závazky ke sponzorům, klubu, lidem, kteří nám pomáhají, atd. Bohužel žádnému sportovci se nevyhnou zranění a další limitující faktory.

Co je ale největším protivníkem motivace? Naše vlastní psychika. Naše vnitřní rozpoložení, jež odráží vše, co se kolem nás děje. Reakcí na vnější tlak, jemuž jsme vystaveni v průběhu sportovní kariéry, jsou naše nálady a stavy, které ovlivňují sportovní přípravu a výkonnost. Proto je velice důležité udržovat zejména vnitřní motivaci v aktivitě. Je potřeba neustále hledat další stimuly, které udrží motivaci v pohotovosti. Ne, že by vnější motivace nebyla potřebná. Mohou nás pohánět i vnější stimuly, jako jsou úspěch, sláva, peníze atd., ale z dlouhodobého hlediska se psychologové shodují, že pro maximální výkony je absolutně nezbytná vnitřní motivace. Je to právě ta nutná síla, která nás pohání dál, dává nám novou naději na úspěch a udržuje naši psychickou rovnováhu. Bez ní není úspěchu, slávy ani peněz. Když se nám podaří zažehnout vnitřní sílu naplno, neexistuje nic, co by nás v naší soutěži mohlo zastavit a zabránit nám ve vítězném „dojetí“ do cíle!

Co můžeme udělat pro to, abychom byli silně motivovaní a udrželi si motivaci po celou dobu naší sportovní kariéry?

1. Probudit v sobě touhu a vášeň
Pokud chceme ve sportu uspět, ale necítíme vášeň, naše motivace bude mít kolísavou hodnotu, dokonce může časem zaniknout. Zápal plný vášně a touhy nám bude v každé situaci nejlepším kamarádem a pomocníkem na dlouhé cestě k úspěchu a uspokojení z vlastních výkonů. Radujme se z toho, co děláme, a užívejme si to naplno. Pak pojede naše motivace na plné obrátky!

2. Pracovat aktivně s cíli
Naplánujme si jeden obrovský cíl. Může se vztahovat k celé naší sportovní kariéře (například vyhraju OH, vyhraju prestižní golfový turnaj…). Sněme o něm každý den, vizualizujme si ho a sžijme se s ním, jak jen to půjde. Dále si k tomu plánujme cíle roční a dílčí, ještě krátkodobější. Je dobré vědět, kam naše kariéra směřuje, a krátkodobé cíle nás budou udržovat na správné cestě, protože si je stanovujeme postupně a můžeme je měnit a upravovat podle svých aktuálních potřeb.

3. Učinit změny, je-li to nutné
Ať už je to trenér nebo cokoliv v naší sportovní přípravě, nečekejme příliš dlouho, když delší dobu cítíme, že něco nefunguje, že se nezlepšujeme a naše motivace klesá. Vyberme si lidi, kteří nás nejenom podporují, ale lidi, kterým bezmezně věříme, že nás dostanou k našim cílům. Pokud nás v tréninku nebo i mimo něj cokoliv negativně ovlivňuje a cítíme již delší dobu, že půjde o prospěšnou změnu, učiňme ji. Nečekejme další sezonu. Řiďme si svůj život sami a teď.

4. Dopřát si pochvalu a odměnu
Úspěšní sportovci se umí ocenit a pochválit. Pochvala stimuluje motivaci pozitivním způsobem, dává nám možnost zamyslet se, co se nám již podařilo a co ještě můžeme zlepšit. Je potřeba se občas zastavit a postupně si uvědomit a vychutnat naše pokroky a úspěchy, které jsou spojené s příjemnými emocemi. Odměna je třešnička na dortu, kterou si určitě zasloužíme, a udělá nám velikou radost. Pochvaly a odměny mají blahodárný vliv na psychické rozpoložení a silně ovlivňují naši motivaci do dalšího tréninku.

5. Trénovat tvrdě a odhodlaně
Jenom poctivou dřinou je možné uspět ve světě profesionálního sportu. Stimulujme svoji motivaci poctivým a systematickým tréninkem. Nepovolujme, pokud to není nezbytné. Ti nejlepší trénují více než ostatní. Dávají tomu vše. Nepřijde jim jako oběť, že nemají prostor a čas na jiné záležitosti. Věnují se tomu, v co věří, na úplné maximum, a proto ho dosáhnou. Jejich vůle a motivace je tak silná, že i v případě neúspěchu o sobě nepochybují, a tvrdě si jdou za svým velkým snem.

6. Pracovat s odborníky na psychické stabilitě
Sebedůvěra, víra ve své schopnosti, dovednost neztrácet hlavu v těžkých situacích, skvělá koncentrace – to vše tvoří základ pro psychicky zdatného sportovce. Psychickou stabilitu je třeba posilovat a rozvíjet. Sportovec, který ovládá tyto dovednosti, neztrácí motivaci při prvním problému a neúspěchu, ale aktivně ji rozvíjí a využívá k dosažení skvělých výkonů.

7. Myslet pozitivně
Pokud se nám v daném období nedaří, hledejme příčiny a poučení. Nezaměřujme se a nekritizujme se za to, že nejsme moc dobří, ale berme to jako možnost dalšího růstu a učení. To, jak budeme přemýšlet v náročných situacích, zásadně ovlivní naši motivaci a schopnost pokračovat dál. Pozitivní myšlení posiluje naši motivaci.

8. Naučit se odpočívat
Odpočinek je stejně důležitý jako trénink. Je ale potřeba vědět, kdy lze „makat“ naplno a jít až na hranici svých možností a kdy si musíme odpočinout. Je náročné najít hranici, která často rozhoduje o největším úspěchu. Když se naučíme naslouchat svému nitru a začneme více vnímat své tělo, poznáme, kdy je čas vypnout a kdy lze ještě přidat.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (9/2017, str. 30-31)