Jsme na sebe někdy moc nároční?

Zpět na články
Kategorie: Životní koučink

Má zkušenost s klienty říká, že ANO! Mnoho z nich očekává od sebe pouze vysoký výkon v práci, doma, na sportovišti, prostě všude.

Proč tomu tak je?

Je to dnešní doba, která vytváří ten tlak, nebo si ho vytváříme my sami?

Obojí vypadá jako pravda, ale to druhé „my sami“  je to zásadní a podstatné! Záleží jen na nás, jak moc nás ten tlak pohltí a znemožní nám prožívat krásné věci kolem nás. Záleží jen na nás,  jak se rozhodneme konat a žít, nebo jaké emoce každá situace v nás vyvolá.

Petr, můj klient na začátku našich sezení řekl: „Mám skvělou práci, rodinu, úspěch, peníze, zdraví a stejně mi něco chybí.“  Já mu odpověděla: “Tak to jste na správném místě.” Když mne Petr kontaktoval, věděl, že něco hledá, že chce něco změnit, cítil vnitřní potřebu něco v sobě najít. Jen nevěděl, co a jak to udělat. Byl na sebe tak náročný, že chtěl ještě víc a víc. Jeho intuice ho zavedla ke mne, k člověku, který pomáhá lidem uvědomit si a následně dosáhnout toho, co opravdu z hloubi srdce chtějí. Ze začátku to s ním bylo náročné, úspěšný člověk, který je navenek spokojený, se změnám brání. Postupem našich sezení jsme odkryli Petrove staré neefektivní návyky a jeho vzorce chování, které mu bránily dosáhnout spokojenosti a vnitřního klidu. Na začátku sám moc nevěřil, ale jeho odhodlanost a pracovitost ho dovedli až k cíli. Dokázal to, co mu v životě nejvíce scházelo, a tím je pocit, že vše v jeho životě je v pořádku, vše co dokázal je úžasné a že i on sám je úžasný a jedinečný člověk. Dokázal si tento pocit náležitě užít! Pochopil, že ten tlak si vytváří sám a zároveň si dostatečně nevychutná plody svých úspěchů. Změnil své myšlení, svůj přístup k problémům i k životu samotnému. Tato změna se odrazila ve všech sférách jeho života, v rodině, v práci, mezi přáteli atd., ale především získal to, co pořád hledal! Našel a pochopil sám sebe, jeho život se proměnil v něco, co si přál z hloubi duše. Teď si jinak užívá toho co v životě má, dokáže si vychutnat a naplno prožívat své úspěchy a lépe pochopit a zvládat případné neúspěchy.

Co zásadního Petr změnil?

Už není na sebe tak náročný. Před tím cokoliv dosáhl, tak to nebylo dost, a ten tlak se jen zvyšoval! Jak sám Petr říká: “Teď jsem úspěšný a spokojený nejenom navenek, ale i uvnitř. Děkuji Vám, že jste mi pomohla pochopit a naučit se vnímat, jak může být můj život úžasný a spokojený.”

Cokoliv se i Vám v životě děje nebo neděje, věřte, že i Vy můžete být spokojení, protože i Vy jste úžasní a jedineční! A nezapomínejte si to připomínat a také se pochválit. Pokud byste přeci jenom cítili, že něco ve Vás stále spí a potřebuje probudit, nebo jen správně nastavit, jsme tu pro Vás my, Vaši průvodci Eva a Andrea.

A co na to říká Váš mozek?

Pokud zaměříte svou pozornost správným směrem, to znamená, začnete na sobě pracovat, třeba s pomocí osobního kouče, vědomě pomůžete vytvořit situaci, kdy se začnou ve Vašem mozku vytvářet nové nervové spoje – mentální sítě a mapy. Díky jim pak budete rychleji a neotřelým způsobem naplňovat svoje nové cíle. Na udržení Vaší nové mentální mapy je potřeba ji pravidelně reaktivovat. Každá změna vyžaduje opakování. K vytvoření nového zvyku je potřeba jen 21 dní! K jeho udržení a trvalému přijmutí jako nového životního postoje potřebujeme jen 180 dní. Je to jako pěstování rostlin, které také potřebují pravidelnou péči. Vaše nová mozková spojení jsou na tom stejně, věnujte jim dostatečnou pozornost a ony se vám odvděčí svou věrností a pohotovostí. Začnete napomáhat změnám tak, že se zaměříte na řešení problému a ne pouze na jeho symptomy. Z pohledu neurověd, čím více Vašich nervových spojů nese pozitivní náboj, tím více se vám zvyšuje hladina “feel good” hormonu dopaminu v těle, což pak s sebou přináší podstatné zvýšení celkové životní energie a zlepšení mnoha tělesných funkcí. Necítíte se pak tak velmi unaveni, nacházíte sílu a nová řešení situace snadněji. A energie je něco, s čím nikdo z nás si nemůže dovolit plýtvat. Nebo se mýlím?

“Jestli najdeš v životě cestu bez překážek určitě nikam nevede.” A. Ch. Clark