Jak se zbavit „toxického odpadu“ uvnitř nás

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Mám často pocit, jakoby se zastavil čas, a já se již nikam neposouvám. Není to jako dříve. Cítím se hůře, nemám tolik energie a odhodlání, hlavou se mi honí divné myšlenky. Často přemyslím, co bylo, co bude a nemám už takovou radost ze svých kroků. Mám strach, obavy, pochybuji o sobě a život už nevidím tak růžově, jak tomu bývalo předtím. Nevím si rady, pořád se točím dokola, čím více přemyslím, tím je to horší… I tak se můžeme cítit, když jsou naše mysl a tělo zamořeny toxiny.

Jak plyne čas, každý z nás na sobě pozoruje určité změny. Když vedou k úspěchu a spokojenosti, máme z toho radost, když jsou naopak negativní, tak bychom se jich chtěli zbavit. Určitě aspoň v situaci, kdy nám začnou narušovat zavedené stereotypy, které doteď fungovaly, ale v současnosti ovlivňují náš život negativním způsobem. Většinou hledáme možnosti, jak to zvládnout cestou co nejmenšího odporu. To je přirozené. Lidé obecně hledají ty snazší cesty a chtějí si situaci ulehčit.

Co když se nám ale v těle nahromadilo tolik „toxického odpadu“, že to nejde jen tak lehce a bez většího úsilí změnit? Co když nás ty toxiny dusí natolik, že nemůžeme svobodně dýchat, produktivně myslet a nedaří se nám najít cestu, jak své tělo opět vyčistit a dát do rovnováhy?

Víme, že znovunalezení vnitřní rovnováhy je jediná cesta, jak opět dosáhnout úspěchu, cítit štěstí a radost z dalších dnů našeho života. Slovo „toxický odpad“ zní možná trochu hrubě, ale mnoho mých klientů tento výraz samo použilo, aby doslovně vyjádřili, jak se cítí a co si v sobě nosí.

Jejich slova jasně vyjadřují, že je v nás něco negativního. Něco, co tam nechceme, co nám „zamořuje“ život a brání v dosažení cílů. Ať jsou to cíle vnitřní nebo vnější. „Toxický odpad“ uvnitř nás má negativní dopad na vše, co děláme.

Zbytečně se budeme snažit být úspěšní ve sportu, cítit se spokojeně v rodině nebo jen chtít od života více, když jsme „zamořeni“ negativními myšlenkami, nesprávnými návyky, špatnými stereotypy, cítíme se nepříjemně a nepociťujeme vnitřní rovnováhu a stabilitu, těžko dosáhneme úspěchu v jakékoliv oblasti našeho života.

Ten pocit, že se nemůžeme opřít o psychickou stabilitu, protože ji „toxický odpad“ stále narušuje, nám neustále připomíná naše slabé stránky. Vyvolává v nás řadu negativních emocí, které nás upozorňují, že něco není v pořádku. Obavy, strachy, pochyby, přílišná anebo nesprávná očekávání, predikce, nedůvěra, zklamání, vztek, beznaděj a tak dále.

Je toho mnoho, co bychom mohli považovat za „toxický odpad“, který nepřináší žádné pozitivní výsledky. Pokud s tím však něco neuděláme, může nám to překazit nebo zcela zničit životní plány, vezme nám chuť do života a kvůli tomu můžeme promarnit a ztratit důležité životní okamžiky a momenty. Každá chvíle v životě je jedinečná a nikdy se nebude opakovat. Promarníme ji, nebo si ji chceme užít a uchovat jako pozitivní zážitek v mysli? Co tedy můžeme udělat, aby tomu bylo jinak?

Odkud se „toxiny“ berou a proč je těžké se jich zbavit?

Situace, které nám sebou život přináší, jsou viníkem, že se v takovéto pozici můžeme nacházet. Tyto „překážky“ jsou součástí života a vyvolají nechtěné myšlenky i emoce, jež bychom si ani ve snu nepřáli zažít. Co s tím dokážeme udělat? Jak se můžeme „toxinů“ zbavit? Když zjistíme, že se nám děje něco, co nechceme, můžeme to změnit! Pokud situace nejde z určitého důvodu změnit, například je mimo naši kontrolu a kompetenci, je možné se s tím vyrovnat jinak.

Změníme-li úhel pohledu na danou situaci, docílíme toho, že si nevytvoříme špatné myšlenky a emoce, které nás „zamořují“. Snažíme se vysvětlit si svojí vnitřní řečí, že i když se nám něco nelíbí a nacházíme se zrovna ve stresové situaci, není důvod, ještě více „přilévat do ohně“.

Nepopíráme, že náročná situace nastala. Když se ale začnou objevovat první negativní myšlenky a emoce s nimi spojené, přestaneme jim věnovat pozornost a „množit“ je! Trik spočívá v tom, že je akceptujeme a snažíme se je nezaujatě přijmout, pozorovat, až postupně zeslábnou.

Až potom je můžeme vědomě doplnit o pozitivní pohled na situaci z jiného úhlu. Pokud si nevíme rady a žádný přijatelný pohled nemůžeme najít, zůstaneme u akceptování a pozorování. Necháme je „projít“ jakoby skrze nás a následně odejít. Uvědomme si, že až takovou sílu nemají. Tu sílu jím dává jen naše pozornost.

Většinou se v takových situacích zaměřujeme na to, co bychom chtěli, nebo na to, co bylo, místo toho, abychom se soustředili na to, co je teď!A to se pak snažili dělat co nejlépe. Pokud tohle dokážeme, zastavíme kolotoč nechtěných myšlenek a emocí, nebudeme „zamořovat“ naše tělo toxiny a zůstane nám prostor na zlepšování svých schopností a docílíme větší spokojenosti.

Až se tuto techniku naučíme, pak můžeme odhalovat své staré návyky, postoje a stereotypy, které už ve svém životě nechceme, a můžeme si vytvořit nové a produktivní, které budou mít vytoužený efekt směrem k našim cílům.

Vrcholoví sportovci i běžní lidé, kteří chtějí od života více, protože cítí, že se „zastavili“ a nikam se neposouvají, jejich život je tolik nenaplňuje, si udělají revizi a zbaví se „toxinů“, které paralyzují nové možnosti a kroky k úspěchu.

Je potřeba něco změnit, udělat jinak, když to již starým způsobem nejde. A prvním krokem je vždy odstranit to staré a nepotřebné. Vyčistit to a nahradit něčím novým a přínosným. Pokud tu změnu skutečně chceme, tak z psychologického hlediska to možné je.

Když jsme ochotni udělat revizi a následní očistu „toxinů“, bude se nám lépe dýchat a bude nám to i lépe myslet.Objeví se najednou více možností a cest, jak nepromarnit příležitosti, které nám životní cesta přináší. Záleží, jak moc to chceme a co jsme pro to ochotni udělat. Vyžaduje to rozhodnost, pevnou vůli, odhodlání a trpělivost postavit se tomu čelem.

Můžeme se na to podívat ze dvou úhlů. Lze to vnímat jako těžkou a náročnou situaci, která nás bude nutit učit se novým věcem, a také si přiznáme, že jsme něco dělali spatně. Nebo to můžeme chápat jako na výzvu, hru, která nám dává příležitost dokázat něco jiného, lepšího a poskytne nám spokojenost a silnou psychickou stabilitu.

Dva úhly pohledy, přičemž každý v sobě nese jiný potenciál. Jeden má negativní náboj, druhý pozitivní. Na kom záleží, který si vybereme? V čí rukách leží naše štěstí a úspěch? Který úhel pohledu, až budete v takové situaci, si vyberete vy? Co konkrétně uděláte pro to, abyste zase měli chuť naplňovat své sny a zdolávat výzvy?

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (9/2020 str. 32-33)