Jak lépe zvládat stres
Zpět na článkyStres je všude. Nelze jej zcela vytěsnit z našeho života, můžeme však pochopit důvody, proč se objevil, a naučit se ho zvládat. Nebo dokonce ovládat. Vnímat své tělo, pocity, myšlenky. To je klíč k bráně otevírající cestu našeho poznání o sobě samém. Když pochopíme, jak naše tělo funguje, co ovlivňuje mysl a emoce, můžeme hledat způsoby, jak si v každé situaci pomoci. Ať už se objeví stres, neklid, napětí… cokoliv. Vždy existuje možnost, jak situaci zvládnout a pokračovat na cestě ke skvělým výkonům či pocitům. Nedávno jsem pracovala s klientkou na posílení její psychické stability, načež opět začala podávat skvělé výkony. Byla jsem na svou práci hrdá a zároveň vděčná, že mohu pomáhat lidem v plnění jejich snů a zároveň vykonávat povolání, které mne nesmírné baví a naplňuje. Silné a pravdivé myšlenky a slova, kterými si prošla a které jí pomohly se zase vrátit tam, kde si nejvíce přála být. Být zase úspěšná!
Kdysi jsem si myslela, že se mne stres netýká. Že mám skvěle natrénováno, věřím si a nic neponechávám náhodě. Dnes vím, jak moc jsem se mýlila. I když jsem často byla ve skvělé formě, zdravá a plná ambicí, sama jsem pocítila, jak může být stres nepříjemný až škodlivý. A to nejen z fyziologického pohledu. Víme totiž, že se při stresu dochází k vylučování škodlivého hormonu kortizolu. Z hlediska mé kariéry závodníka pak šlo o problém, který jsem do určité doby řešit nemusela. Ale bohužel stalo se. Roky přibývaly a očekávání trenérů a celého realizačního týmu na mne mělo jediný dopad, dopad jménem stres. V důsledku toho jsem na sebe začala sama vyvíjet vnitřní tlak v podobě očekávání. Cítila jsem svíravé pocity na hrudi, tlak, jako by na mne něco padalo. Cítila jsem, jak mi ubývá energie, a v tu chvíli jsem měla chuť až utéct.
V té době jsem vůbec nevěděla, co s tím, jak se tomu postavit. A hlavně mne tyto pocity v takovém rozsahu naprosto zaskočily. Vždy jsem si myslela, že jsem silná a připravená na všechno. Omyl. Nebyla jsem! V tomto stavu jsem se pokusila zmobilizovat všechny síly a odvést v závodě maximální výkon. Bohužel má pozornost se více zaobírala negativními pocity a stavem, v němž jsem se nacházela. Závod pro mne nedopadl dobře. Byl totiž odrazem mého vnitřního stavu. V takovém rozpoložení nebylo možné zvítězit.
Tolik závodů jsem vyhrála, tolik medailí sesbírala, najednou jsem však musela čelit zcela nové výzvě. Pochopila jsem, že se v průběhu sportovní kariéry mohou vyskytnout nové překážky, že vše nemusí běžet tak hladce jako doposud. Nejvíce jsem si ovšem uvědomila skutečnost, že jsem podceňovala svou psychickou přípravu. Že jsem se již dopředu mohla připravovat na situace, které vrcholový sport přináší. Nestačí „jen“ tvrdě pracovat na fyzické kondici, protože selže-li psychika, paralyzuje naše tělo tak, jako bychom skoro netrénovali. A nejhorší na tom je, že ani nevíme proč a nedokážeme si v té chvíli pomoci. Pak je závod pryč a naše šance promarněna.
Teď už vím, že se nikdy nebudu dívat na svoji psychiku růžovými brýlemi. Pracuji na ní v průběhu celého roku podle potřeby, podle situací, jimiž procházím. Připravuji se na jakoukoliv situaci, která by mohla ovlivnit mé výkony. To mi dává vnitřní klid, rovnováhu a jistotu, že zvládnu cokoliv, že mne nic nepřekvapí, neboť jsem natolik psychicky silná, abych okamžitě dokázala na signály svého těla zareagovat a dát ho zase do potřebné rovnováhy. Výsledkem mé psychické a fyzické stability byl opětovný návrat mezi elitu.
Zvládnutí stresu
V první řade je potřeba si uvědomit, že člověk není stroj. To, že jsme do určitého věku vše zvládali, neznamená, že tomu tak musí být napořád. Stres ale může být i pozitivní. V odborné terminologii se označuje jako eustres, pro negativní stres se používá termín distres. Pozitivní stres nám pomáhá dosahovat svých cílů a výzev. Mobilizuje naše schopnosti a vyburcuje tělo k maximálním výkonům. Negativní stres působí opačně. Zamoří naše tělo i mysl tak, že výkony nejsou adekvátní tréninkovému úsilí a aktuální výkonnosti. Negativní situace následně vyvolají negativní emoce, které je potřeba odhalit, analyzovat a vypořádat se s nimi. Právě mentální trénink představuje jeden z účinných nástrojů, jak se naučit se svým tělem pracovat, jak zvládat a ovládat tlak způsobující tak nežádoucí stres.
Pamatujte, že na co poutáte pozornost, to sílí. Budete-li pociťovat negativní emoce, zjistěte, z čeho pramení, a najděte způsob, jak se jich rychle zbavit. Použijte mentální techniku, která vám nejvíce vyhovuje a která vám pomůže cítit se lépe. Myslete pozitivně! Není nic horšího, než se utápět v negativních emocích, rozebírat je dokola s přáteli a čekat na jejich útěchu. Taková cesta je velice krátká a vždy vede jen k opětovné úzkosti a stresu. Řešte věci, které řešit můžete, a snažte se vyhledávat pozitivní situace, jež přebijí ty negativní. Život sebou přináší smutné i krásné chvíle. Smutné řešte co nejrychleji, ty hezké si užívejte a prožívejte je naplno. Vnímejte je a vryjte si je hluboko do paměti. Kdykoliv si je můžete v mysli vybavit a znovu vnímat ty skvělé pocity.
7 KROKŮ JAK PŘEDCHÁZET STRESU
1. Buďte připraveni
V průběhu roku se připravujte na situace, které by vás mohly zaskočit a způsobit stres. Hledat techniky a způsoby, jež vám v zátěžových situacích pomohou udržet si čistou hlavu a soustředit se dále na závod, turnaj, soutěž. Využívat techniku „Co udělám, když se mi stane tohle…“ Jednoduše si dopředu připravte možné varianty svého konání a různá řešení. Pokud uděláte chybu, vyhodnoťte si ji a poučte se z ní. Pak půjdete dál, připravenější a zkušenější.
2. Nic si neidealizujte
Nemějte přehnaná očekávání a neidealizujte si události, které vás čekají. Stanovte si vždy reálné cíle a v průběhu tréninkové přípravy je pravidelně kontrolujte a podle situace upravujte. Není nic horšího než cíl, který je pro
3. Pozitivní náhled
Dívejte se na vše pozitivně. Pokud si budete v mysli představovat katastrofické scénáře, že je váš výkon špatný, že nic nejde podle plánu, nedaří se vám podle představ, vzrůstá pravděpodobnost, že se tak opravdu stane. Je lepší věřit ve své schopnosti, představovat si postupné kroky vedoucí k úspěchu a hlavně úspěch samotný. Dodá vám to důvěru ve vlastní schopnosti a energii pokračovat dál.
4. Dýchejte
Pokud pociťujete stres či obavy, preventivně dýchejte. Pomůže vám to vyčistit si mysl, zklidnit se a racionálně uvažovat.
5. Buďte smíření
Smiřte se s věcmi, které nelze změnit. Neplýtvejte energií na to, co nemůžete sami ovlivnit. Zaměřte pozornost na to, co vám pomůže být lepším člověkem a výkonnějším sportovcem. Na tom, co změnit můžete, pracujte každý den!
6. Postavte se strachu
Pokud máte z něčeho strach, máte dvě možnosti. Buď se budete nadále bát a váš strach bude sílit, nebo se překonáte, postavíte se tomu čelem a strach překonáte. Tím se zbavíte stresu, který by vždy podobná situace vyvolávala.
7. Měňte své postoje
Změňte staré vzorce chování, které vám již nevyhovují. Věkem se měníme a můžeme přehodnotit své myšlení. Pokud zjistíte, že se vám nějaký dřívější postoj nebo určité jednání zdají nevhodné, cítíte zvláštní pocit, změňte ho. Změnit můžete cokoliv! Nemusíte dělat to, co vás učili jako děti, nebo co se vám dosud jevilo správné. Můžete dělat to, co se vám zdá správné v této chvíli! Lidé se mění a jejich myšlení také.
Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (9/2016, str. 34-35)