Jak zastavit psychické propady ještě dříve, než začnou

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Obavy, stres, vyčerpání, frustrace, beznaděj, zoufalství… Je vám z toho něco povědomé? Pokud jste se někdy ocitli na pokraji psychického propadu, jsou to bezpochyby negativní emoce, které doprovázely nepříjemné stavy. Tyto emoce jsou jako nemoc, které se chceme co nejrychleji zbavit. Ničí naše plány, dávají nám pocity bezmoci a způsobují neúspěch na každé frontě.


Myslím, že si můžete oddechnout, určitě vás totiž potěší zpráva, že psychické propady se dají nejenom překonávat, i když je to obtížné, ale dá se jim především předcházet. Proč si volit složitější cestu, když existuje daleko snazší způsob. Kterou cestu byste si zvolili vy?

Co způsobuje psychický propad?

Naše myšlení je viník, jenž způsobuje psychický pokles. Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že my sami ovlivňujeme své myšlení, my jste ti, kdo se rozhodují, jak budeme myslet a jak budeme reagovat na vzniklou situaci. Samozřejmě se to lehce řekne. Když se však objeví krize, je těžké myslet pozitivně. Není ale důvod nevěřit, že pokud jste si zavinili psychický propad, pak je ve vašich silách to napravit a znovu získat psychickou stabilitu. Jak to vidíte vy? Kdo může obnovit vaši psychickou rovnováhu?

Typickým spouštěčem začátku psychického úpadku bývá špatný výkon během soutěže. Ocitneme-li se na křižovatce, můžeme se vydat dvěma směry. Buď se od toho oprostíme a zaměříme pozornost na činnost, která pokračuje, nebo budeme nadále přemýšlet o chybách, které jsme udělali před chvílí. A čím více budeme o nich přemýšlet, tím více chyb uděláme v další hře. Negativní přitahuje negativní. Neustálé opakovaní si chyb a jejich vizualizace, i když nechtěná, nám dopředu vytvoří další a další negativní vize, jež se stanou v dalších krocích skutečností. Tento začarovaný kruh, kdy se špatné představy stávají skutečností, zahltí naši mysl, zlikviduje koncentraci, motivaci a začne nás ovládat strach z neúspěchu. Naše sebevědomí rapidně klesnea začneme být frustrovaní, že nehrajeme dobře právě tehdy, když to nejvíce potřebujeme, i když víme, že jsme dobře fyzicky a technicky připraveni.

O čem to vypovídá? Že nejsme dobře připraveni spíše psychicky! Což bývá často rozhodujícím článkem ke skvělé a stabilní výkonnosti. Většinou v tom stresu a návalu emocí ani nevíme, co se s námi děje, co způsobilo takový propad a zanechává to v nás pocit bezmoci a beznaděje. Nejhorší je poddat se tomu a brát to tak, že se to stalo. Teď již víme, že existuje cesta, že se dá těmto stavům porozumět a předcházet jim.

Jak zvládnout psychické propady?

Kde je vůle, tam je i cesta. Toto heslo se nám bude hodit. Vím totiž z vlastní praxe, že funguje skvěle. Prvním krokem k získání psychické odolnosti je vůle chtít zjistit více. Pochopit, proč se tyto propady dějí a co je jejich příčinou. Je potřeba prozkoumat i tu nejmenší drobnost, každou chybu, každou emoci, každý spouštěč, který se objevil. Jakmile důkladně poznáme příčinu, která psychický propad startuje, můžeme se zaměřit na určité dopředu naplánované postupy. Ty nám umožní zbavit se minulých chyb a dají nám prostor na vytvoření pozitivních myšlenek na další turnaje. Psychická stabilita znamená i to, že když se nějaká ta chybička ve hře objeví, uznáme ji, dokážeme se z ní poučit a pak ji „necháme jít“!

Tento plán je důkazem silné psychiky a skvělé sebereflexe. Východiskem z toho, jak „nechat chybu jít“ a získat znovu důvěru ve své schopnosti, může být interpretace minulých chyb za pomoci konkrétních slov jako „někdy“, „v ten den“ a vyvarování se slov jako „obvykle“, „často“ a „pořád“. Je veliký rozdíl říct, že „před týdne v pátek jsem udělal chybu“, nebo „tuto chybu dělám často“. To staví naši psychiku do úplně jiné polohy a nedovolí nám nechat chybu minulostí a věnovat se přítomnosti. Dalším faktem je, že když používám nesprávná slova jako „často“ a „pořád“, programuji si svoji mysl k častým chybám. Naše podvědomí jen čeká na myšlenky, aby je mohlo plnit. Proto je potřeba velice pečlivě volit slova a věnovat pozornost tomu, co si myslíme a jak se vyjadřujeme. I taková zdánlivě maličkost dokáže způsobit obrovské psychické propady, nebo je naopak může zvrátit. Jen je potřeba mít mysl pod kontrolu a volit ve správnou chvíli ta správná slova.

Skvělé je, že nic nevypadá tak černě, jak se na první pohled zdá. Ve stavu propadu se to tak může jevit, pár hodin po něm to sportovci popisují ještě horší. Negativní emoce bují a je velice náročné je zvládnout. Stavy psychických propadů se zvrátit dají také, ale špičkoví sportovci se jim snaží předcházet. Nedopustí, aby se dostali na samé dno. V pravý čas dokáží identifikovat negativní emoce a vyhnout se psychickým propadům. Proč čekat až na nemoc a pak ji léčit, když jí můžeme z velké časti předejít. Začněme pracovat na psychice co nejdříve a nečekejme, až nám dá za vyučenou. Pochopíme-li její sílu a využijme ji ve vlastní prospěch, staneme se vítězi! Je to reálné a vyzkoušené. Nic nám v tom nedokáže zabránit, jenom my sami. Je na nás, kdy si vytvoříme z vlastní psychiky pevný obranný štít, který nás vždy ochrání a odvrátí všechny hrozby z vnějšího světa. Co byste chtěli vy?

SOS v boji proti psychickému propadu

Chceme-li si udržet pozitivnější a optimističtější postoj k blížícímu se turnaji, musíme plánovat a učinit takové kroky, které nám pomohou zvládat náročné stresové situace, jaké nás ve hře potkávají. Vizualizace je jedna z nejlepších a nejvíce používaných technik světových sportovců. Představujte si, že jste úspěšně překonali všechny výzvy a překážky, že jste vše zvládli v psychické pohodě a vaše mysl se bude programovat správným způsobem. Když se přistihnete, že přemýšlíte negativně o následujícím turnaji, že je vaše mysl opět negativní, zastavte tuto myšlenku nebo představu, zhluboka se nadechnete a zaměřte se na přítomnou chvíli „teď a tady“ místo budoucího „co kdyby“. To, co bude, ovládat nemůžete, ale to, co se děje právě teď, můžete ovládat dokonale.

Kromě toho, že si představujete, jak jste vše úspěšně zvládli, je velice přínosné si sepisovat a analyzovat každodenní pozitivní pokroky jak na tréninku, tak na turnajích. Tyto vizuální pozitivní seznamy vás utvrdí, že jste udělali všechny kroky, abyste se kvalitně připravili na nadcházející turnaj, a pomohou vám v boji s negativními myšlenkami. Dají vám potřebnou sebedůvěru, že jste na turnaj připraveni! Nezapomeňte si v případě potřeby uvědomit, co způsobilo předešlý propad psychické stability! Jak jste ho dokázali zvládnout a znovu se z něho zotavit. Uvidíte, že budete zase o krok blíže ke skvělé sportovní kariéře plné úžasných výkonů.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (7/2018, str. 28-29)