Výzvy jako nástroj k úspěchu

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Mnoho lidí si přeje úspěch, slávu, peníze, ale ti, co tohle vše získali, čelili velkým výzvám a dokonale je zvládli. Dokázali se poprat s mnoha problémy, které překonali tím, že zůstali soustředění na uskutečnění svých plánů. Nenechali se ovlivnit nepodstatnými věcmi, i když ty se třeba v dané chvíli zdály důležité. Jejich priority zůstaly neměnné a plně se na ně koncentrovali. Jak to dokázali? Většinou zůstali pozitivní, věřili ve své schopnosti a zaměřili se na jednotlivé kroky vedoucí k naplnění jejich výzvy. Koncentrovali se na samotný proces!


Zákeřná vyrušení

Plnění výzev doprovází spousta vyrušení, která odvádějí naši koncentraci od podstatných kroků. Často sami dovolíme rušivým faktorům ovlivnit naši pozornost a umožníme jim narušit také naši vnitřní rovnováhu. Pokud nás něco vyvede z míry, začínáme se soustředit na pochybnosti a pociťujeme obavy ohledně výsledku. Strach ze selhání je toho jen následkem.

V této situaci je potřeba se naučit zvládat různá vyrušení. Ať už na tréninku, v závodě nebo v osobním životě. Vše je velice důležité a propojené. Dokázat naplnit své výzvy vyžaduje plně se na ně soustředit a dokonale zvládat jakékoliv nechtěné vyrušení!
Jak toho dosáhnout? Naučit se s takovými situacemi pracovat! Poznat je, přijmout je a efektivně je zpracovat. Pak se opět zaměřit na samotný proces vedoucí k dosažení výzvy. Nenechat se vykolejit a pokračovat dál je schopnost typická pro úspěšné jedince. Ani jim se problémy nevyhýbají, ale dokáží s nimi efektivně pracovat, nezastaví je, maximálně zbrzdí. Pozitivní víra jim nedovolí o sobě pochybovat. Vědí, že i tento problém pomine, a vnímají obtížnou situaci jako dočasný stav věcí.

 

Jak si pomoci při zvládání různých vyrušení?

Vyrušení nás bude bohužel provázet i nadále. Neexistuje člověk, který by něčeho dosáhl lehce a bez různých nástrah a zdolávání překážek. Je potřeba dobře znát své vzorce myšlení, které nám fungovaly a fungují doteď. Je potřeba je následovat a nesnažit se přetvářet své myšlení podle druhých lidí. Řídit se pocity, intuicí a svými schopnostmi nám umožní překonávat vyrušení a opět upřít svou pozornost k dané výzvě.

Bez maximální koncentrace není výkonu. Kdo chce být úspěšný, dokáže s koncentrací pracovat a regulovat ji podle potřeby. Když čelíme extrémně náročným výzvám, vyžaduje to od nás mimořádnou soustředěnost. Jsme-li schopni jí dosáhnout, žádné vyrušení neovlivní náš výkon natolik, abychom svého cíle nedosáhli.
Je jedno, zda se jedná o davy diváků, přílišný hluk, nepříznivé počasí, zástupce médií, soupeře, přesuny na hřiště nebo omezený čas na přípravu, ať už jde o cokoliv, pokud budeme schopni se vypořádat s čímkoliv, šance na dosažení výzev se mnohonásobně zvýší.

Jedním ze způsobů je dopředu si možné situace promyslet, přehrát si je v mysli a psychicky se na ně připravit. Dalším krokem je natrénovat si způsob, který vrátí naši koncentraci směrem k procesu vedoucímu k dosažení výkonu, naší výzvy. Pomůže nám k tomu vědomí, že nad celou situací máme kontrolu.
Nic nás nepřekvapilo, protože jsme na to byli dopředu připraveni. Víme, jak s tím naložit, věříme, že máme situaci pod kontrolou. Vědomí, že máme vše pod kontrolou, nám dává pocit jistoty, že vše vyřešíme a nedostaneme se do stresové situace.

Být připraven na různé situace je nejlepší způsob, jak je zvládnout v případě, že nastanou. Mozek zůstane v klidu a dokáže se rychleji vrátit k tomu, co je pro nás v té chvíli nejdůležitější. K tomu, co nás vede k cíli. A tím jsou jednotlivé kroky vyžadující plnou koncentraci.
Třeba na olympijských hrách startuje mnoho sportovců, kteří jsou skvěle připraveni a jejich výkonnost je nesmírně vysoká. Často nemají nižší výkonnosti než ti, kteří nakonec dosáhli na stupně vítězů. Rozdíly bývají v tom, jak zvládli svoji psychiku. Jak moc byli připraveni na zvládnutí nežádoucích vlivů a vyrušení, která jsou součástí těch největších světových soutěží (olympijské prostředí, očekávání uvalená na sportovce, omezení související s olympijskými soutěžemi atd.). Zvládnutí rušivých vlivů si vyžaduje přípravu a plán, jak vše překonat hladce a bez následku.

Jaké máme možnosti?

Základem je předem si naplánovat každý den, který nás čeká. Projít si v mysli vše od probuzení až po usínání. Probrat v hlavě všechny možnosti a především zůstat pozitivní v každém ohledu. Svůj den je dobré si promítnout v hlavě jako film a stát se jeho součástí.
Naše mentální příprava na „den D“ nás uklidní a dodá nám vnitřní sílu i jistou, že je vše tak, jak má být, že jsme připraveni na všechno, co může nastat. Pak už se zaměřujeme na jednotlivé krůčky, tedy proces vedoucí k naplnění naší výzvy. Plně ovládáme svoji koncentraci a neexistuje téměř nic, co by ji mohlo narušit.

Pokud se objeví cokoliv, jsme na to připraveni a nedostaneme se do nesnází. Plynule situaci zvládneme a regulujeme koncentraci podle potřeby. S pozitivním naladěním zvládáme každý krůček vedoucí k cíli a soustředíme se jen na to, co máme pod kontrolou. Existuje pro nás jej teď a tady! V tomto okamžiku na ničem jiném nezáleží. Držíme se ověřených rituálů, postupu a soustředíme se na výkon.
Bez náročných výzev, které nás motivují, by nebylo velkých sportovních výkonů. Některé se nám nepodaří naplnit, jiné ano. I ty, které neskončily úspěchem, nám přinášejí ponaučení a zkušenosti. Bez nich bychom se neposunuli dál a nedokázali zvládnout další.

Budoucnost a výkony závisí na schopnosti stanovovat si velké výzvy, věřit v jejich dosažení, přičemž vycházejí z naší každodenní pracovitosti při jejich naplňování. Velké a motivující výzvy, plán cesty, odhodlání a plná koncentrace spolu se schopností vypořádat se s rušivými faktory nám přinese potřebnou sebedůvěru a výkon na hranici našich možností.
Spokojenost s dosažením výzvy nám umožní stanovovat si další výzvy, které nás uspokojí a učiní nás šťastnými a spokojenými. Co více si můžeme přát! Nebo je to málo? Volba, co chceme dosáhnout a jak se tam chceme dostat, je jen na nás…

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (11/2017, str. 22-23)