Vystavte stop svým strachům

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Obavy, strach, neklid, napětí, nervozita nebo úzkost. Negativní pocity, sevřené hrdlo, sucho v ústech, zrychlený tlukot srdce, stažený žaludek, pocení až třes celého těla atd. Znáte to také? Asi bychom těžko hledali člověka, který ve svém životě nikdy nezažil strach, obavy, trému a nepocítil tuto ničivou sílu na vlastní kůži.

Tréma, strach a obavy

Stav napětí a strachu vzniká často z toho, že o sobě pochybujeme. Vnitřně nevěříme, že uspějeme, že se nám něco podaří tak, jak jsme si to plánovali. Jedná se o psychické a emoční napětí například před určitou událostí, která je pro nás velice významná. Může se jednat o sportovní událost, ale také o pracovní pohovor, veřejné vystoupení atd. Obavy a tréma mají ale i pozitivní přínos. Pohání nás k lepšímu výkonu, zvyšují koncentraci, aktivují organizmus správným směrem. Tento druh trémy a obav většinou odezní na začátku aktivity. Doslova to z nás „spadne“ a my jsme schopni vydat ze sebe to nejlepší.

Co se ale stane, když tomu tak není? Máme dvě možnosti. Útok, nebo útěk. Pokud nechceme utéct před důležitým turnajem, pohovorem nebo jakoukoliv situací, musíme se jí postavit čelem. Musíme se ji naučit ovládat a dostat mysl a tělo pod kontrolu. Útěk a vyhýbaní se podobným situacím celou věc ještě zhorší. Tréma a obavy budou sílit, což může vést ke zničení sportovní kariéry či pracovního postupu. To všechno má také negativní dopad na náš osobní život. Strach zasáhne vše, co mu sami umožníme! Ovládne náš mozek, tělo nebudeme mít pod kontrolu. Ukažte mi však někoho, kdo by si přál dostat se do takové situace?! Kdo by nechtěl umět „zatočit“ s vlastním strachem?

Známí sportovci, umělci i úspěšní lidé z obchodní sféry přiznávají, že také mívají trému a strach, ale dokáží s těmito pocity pracovat a využijí je k lepším výkonům tak, že je naopak katapultují mezi elitu v dané oblasti. Silný strach až tréma nám zabraní podat maximální výkon. Roky tréninku, zlepšovaní vlastních dovedností a vědomostí se mohou během krátkého okamžiku proměnit v prach. V první řadě je třeba si uvědomit, že obavy a strach jsou součástí života, často je potřebujeme ke kvalitnímu výkonu. Proto jim nepřikládejme příliš veliký význam! Je tady tréma? No a co!

Je dobře si spíše říct třeba větu: Zvládnu to! Dopadne to dobře. Mám na to.

Poutáním přílišné pozornosti na trému ji ještě více aktivujeme. Zaměřme se na její odstranění a techniky, které ji pomohou dostat pod kontrolu, nebo ještě lépe – díky nim z ní vytěžíte to nejlepší a pozitivní. Získáte tím energii, motivaci a potřebný stimul organizmu pro důležitý okamžik. Na něco, na čem vám opravdu zaleží, na co jste se dlouho připravovali. Nechceme přitom nemožné! Chceme si jen splnit svůj cíl a být spokojení a šťastní. Nekomplikujme si sami to, co až tak komplikované není.

Nenahlodávejme mysl vymyšlenými scénáři, které se nikdy nestaly. Zklidněme ji tak, aby byla schopna se plně soustředit na to podstatné, aby byla schopna zvládat jakékoliv situace v průběhu turnaje, vystoupení, komunikace atd.
Co z toho všeho vyplývá? Tréma je jen naše rozhodnutí se takto cítit. Máme přitom moc ji zastavit a být tím, kým si přejeme být. Pojďme na sobě pracovat co nejdříve. Ať už jste profesionální sportovec nebo člověk postupující v kariéře. Jedno máte určitě společné. Nechcete se nechat ovládat strachem, obavami a trémou. Nechcete zahodit svůj talent a vlohy jen proto, že vždy nemáte vnitřní stav pod kontrolou. Berte to jako velkou výzvu naučit se lépe poznat své tělo i mysl a získat ještě vetší sebedůvěrou a víru ve své schopnosti.

 

TECHNIKY NA ZVLÁDÁNÍ OBAV, TRÉMY, SNÍŽENÍ NAPĚTÍ

1. Dýchání
Správné dýchání tvoří základ k překonání prvních příznaků obav, strachu a trémy. Ideální je prodýchat se dříve, než se dostaví první příznaky. Začnete tím, že nejdříve zhluboka vydechnete. Vnímejte to jako zbavení se napětí z těla. Můžete si také představit, jak napětí odchází z těla ven. Poté začněte pomalu dýchat. Hluboký nádech, kdy v mysli počítáte asi do čtyř, pak na chvíli zadržte dech a zase zhluboka vydechněte. Doporučuji celý postup opakovat alespoň pětkrát, případně dokud nepocítíte úlevu a nesníží se nežádoucí negativní pocity.

2. Vizualizace
Představte si situaci jako film, co nejpřesněji, jak by měla vypadat. Například pokud jdete na golfový turnaj, několik dní předem si v klidu vizualizujte den, kdy se turnaj koná. Nejlépe je začít od ranního probuzení až po samotný turnaj, kde se zaměřte na detaily hry a na všechno, co je pro vás důležité. Projděte si každou možnost a detail, který vás čeká. Tím získáte jistotu, že víte, jak postupovat, vnitřně se motivujete k výkonu, protože vše ve vaší představě bude pozitivní. Pomocí této techniky můžete ještě před začátkem akce odhalit, co je potřeba upravit, kde jsou slabá místa tohoto dne, a získáte čas na jejich zdokonalení. To vám dá jistotu a sebedůvěru potřebnou ke skvělému výkonu.

3. Odpoutání pozornosti
Před danou událostí zaměřte pozornost na něco jiného. Sportovci si často pouštějí oblíbenou hudbu nebo filmy, setkají se s přáteli nebo se zúčastní určité události, která je uklidní.

4. Simulace dané události
Jedná se o trénink situace, která ve vás vyvolává obavy, strach a trému. Můžete si ji přemítat v mysli nebo vyhledat méně důležité akce, turnaje atd. Tím své obavy postupně můžete zdolávat. Na významné události pak budete lépe připraveni, neboť budete vědět, co vás čeká a čeho jste schopni dosáhnout, abyste vše zvládli ve svůj prospěch.

5. Zdokonalení přípravy a psychické odolnosti
Dá vám pocit vnitřní jistoty a sebedůvěry.

6. Autosugesce
Vkládaní si pozitivních klíčových slov do mysli, která vás uklidňují, motivují a zvyšují vaši sebedůvěru.

7. Návrat do minulosti
Myslete na předešlé úspěchy a situace, kdy jste dosáhli skvělých výkonů.

8. Stop negativnímu myšlení
Absolutní zákaz negativních představ, jak bude daný turnaj, výkon vypadat. V případě, že se objeví negativní myšlenky, použijte tlačítko „stop“ a nahraďte je pozitivními myšlenkami. Předem si je připravte, nejlepší je používat je předtím dlouhodobě v tréninku i v běžném životě.

9. Pozitivní záměna
Pokud se obava a tréma objeví, když vidíme soupeře, publikum nebo davy kolem, představte si je jako lidi, kteří vám fandí, jako vaše přátele atd. Další způsob je vnímat a zaměřit pozornost na své pocity, vtáhnout se jakoby do sebe a plně se koncentrovat na své vnitřní já. Pomůže vám k tomu více vnímat svůj dech, tlukot srdce nebo jakákoliv pozitivní představa. Základ je zaměřit pozornost z vnějšího na své vnitřní prostředí.

10. Přehnaná očekávaní
Těšte se z každé maličkosti a z každého úspěchu.

11. Zátěžové situace
Nevyhýbejte se situacím, které vám působí nepříjemné pocity. Naopak se tomu všemu postavte čelem, uvidíte, že strach, obavy a tréma budou slábnout a ztratí nad vámi moc. Sebejistota je zabiják strachu a skvělý lék na překonání negativních stavů ovlivňujících váš život.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (4/2017, str. 32-33 )