Mentalita vítěze

Zpět na články

Za svoji letitou praxi jsem měla čest setkat se s mnoha sportovci, co dokázali vítězit ve svých disciplínách. Vyhrávali různé turnaje, závody, zápasy, ale chtěli vyhrávat dál. Pracovali na sobě tvrdě a neustále hledali způsoby, jak se ve špičce udržet co nejdéle. Přemýšlela jsem o tom a postupně si vytvářela základní profily těch, kteří dosahují skvělé výkony a dokáží opakovaně vítězit.

Zamysleli jste se někdy nad otázkami: Co dělá vítěze vítězem? Proč většinou vítěz působí dojmem, že vyhrál s lehkostí, zatímco ostatní jsou na smrt unavení? Proč je někdo předurčen dosahovat skvělých výsledků a někdo ne? Jaký je rozdíl mezi psychikou vítězů a těch méně úspěšných? V čem je vítěz jiný? Co dělá jinak?
Vítěz je prostě jiný! I když vypadá stejně jako mnoho jiných lidí a na první pohled byste možná neodhalili, že právě on je výjimečný, že právě on bude vítězit. Ale uvnitř něj se skrývá něco odlišného. Má něco, čím řada jiných lidí nedisponuje.

V čem se liší od soupeřů, které poráží? Co to je, čím je na rozdíl ostatních obdařen? V první řadě jinak přemýšlí, má odlišné očekávání, věří ve své schopnosti a ví, že si zaslouží vždy to nejlepší. Vítěz sám sebe vnímá jako vítěze již předtím, než jeho hra začala. Od začátku o sobě nepochybuje, jeho víra v úspěch je neoblomná.
Jeho očekávaní je pozitivní a cokoliv se kolem něj děje, dokáže proměnit ve svůj prospěch. Nepříznivé situace využije k růstu, vytáhne z nich pozitivum a najde takové řešení, které ho dovede do zdárného konce. Jeho mysl je tak pevná a přitom odolná, že nemívá problémy se sebedůvěrou a nejistotou. Jednoduše řečeno, využívá své největší vnitřní bohatství k tomu, aby se stal vítězem!

Mysli jako vítěz

Úspěch každého sportovce začíná v hlavě. Nejdřív je to touha něco dokázat, pak na to myslí, přemýšlí, jak toho dosáhnout, sní o tom. Pak začne své sny postupně realizovat. Ale na počátku je myšlenka! Mnoho sportovců si ani neuvědomuje, že jejich úspěch začíná uvnitř nich samotných, v jejich hlavě! Touha být nejlepší se často rodí v dětství, kdy děti sledují své vzory nebo jiné úspěšné sportovce. Chtějí být jako oni. Tady se rodí myšlenka být vítězem. Dokázat něco výjimečného a stát se úspěšným sportovcem.

Pozitivní očekávání je jejich nejlepším přítelem. Strach, obavy a pochybnosti nemají v jejich mysli žádné místo. Pokud se nějaké přece jen objeví, vědí, jak se jich rychle zbavit. Nedovolí, aby jim cokoliv narušovalo jejich vnitřní harmonii, jejich cíl a směr. Dokáží se brzy plně soustředit na to, co považují za podstatné a hlavně přínosné. Jejich nadšení a zápal pro danou věc, jejich schopnost dosáhnout toho, co chtějí, je posouvá pořád výš a výš.
Nesnaží se čelit tlaku a bojovat s ním, protože vědí, že to si žádá vzácnou energii. Naopak se s tlakem ztotožní a nechají ho plynout kolem sebe nebo proudit skrze ně. Berou ho jako součást své vlastní hry, nepoutají na něj pozornost, takže se pro ně tlak stane neviditelným. Přestane je ovlivňovat a oni směřují ke svým snům, cílům a vítězství.

Pochyby o sobě samém

Myslíte si, že o sobě ti nejlepší pochybují? Ne, oni o pochybách vůbec nepřemýšlí. To slovo je pro ně tabu. Jejich očekávání jde ruku v ruce s jejich představou a jejich postoj a víra v pozitivní výsledek je křišťálově čistá.
Možná si teď říkáte, že být vítězem je těžké, ba dokonce nemožné! Nikdo neříká, že je to snadné. Kdyby tomu tak bylo, nebyl by vítěz výjimečný. Právě popsané dovednosti dělí ty nejlepší od těch, kteří jim koukají na záda. Každý by chtěl být nejlepší, ale bohužel je jen pár vyvolených, kteří dosáhnou na úplný vrchol.

Co nejvíce negativně ovlivňuje sportovní úspěch?

– sklon k negativnímu očekávání
– negativní samomluva (myšlenky)
– pochyby o čemkoliv
– nízká sebedůvěra
– nedostatek motivace
– nedosažitelný cíl

Chce to závazné rozhodnutí

Vítěz věří, že se stane tím, kým je sám ve své mysli již dávno. Ne den, týden nebo měsíc, ale dlouho předtím, než svého vítězství dosáhl. Jeho cíl je jako film, který se postupně natáčí a on je jeho hlavním hrdinou. Tento film má v jeho mysli scénář a tento jakoby „živý scénář“ se mění a přizpůsobuje různým situacím. Výsledek je zcela jasný, stát se vítězem! Nic jiného pro něj neexistuje.
Každý, kdo se chce stát vítězem, by si měl dát závazek. Ne rodičům, trenérovi, klubu atd. Především sobě samému. Naplánovat si svoji cestu, která začíná myšlenkou, snem, konkrétní představou, konkrétním cílem a prvním krokem. Poté následují další kroky… Je potřeba se k tomu postavit zodpovědně a držet se pevně svých postupů a metod.

Otázky, které vám pomohou ujasnit si začátek cesty
– Co chci dokázat?
– Kam se chci posunut?
– Jaký to má celé pro mne smysl?
– Jaká je má motivace toho dosáhnout?
– Co mi to přinese, když se to povede?
– Kdy na tom začnu pracovat?
– Co pro to musím udělat?
– Co konkrétně pro to udělám hned?

Vítěz vždy ví, proč chce něčeho dosáhnout, a zná způsoby, jak toho dosáhnout. Pokud si v něčem není jistý, hledá možnosti, jak dosáhnout svého vítězství. Věří ve svůj úspěch, jeho představy jsou zcela jasné. Dokáže si svůj cíl vizualizovat a pocitově si již dopředu každý den ve své vizi užívá svůj budoucí úspěch.
Zkuste to také. Rozhodněte se pro něco a dejte si závazek, že toho dosáhnete. Vždy myslete pozitivně a věřte, že to zvládnete. Rozvíjejte své dovednosti, které vám pomohou k dosažení cíle. Z každého nezdaru se poučte a buďte za něj vděčný. Posune vás zase o něco blíže k úspěchu. Nebojte se požádat o pomoc lidi, kterým věříte, mající zkušenosti, jež vy teprve získáte. Mohou urychlit váš pokrok a pomohou vám dříve dosáhnout vrcholu.

Vykročte za svým vítězstvím co nejdříve. Nečekejte na další den, měsíc nebo rok, na vhodnější dobu či situaci. Dejte se do práce na svých vizích a využijte nové cesty a nové lidi k získání toho, co vy sami chcete. Cokoli jiného je jen výmluva a nevážení si sebe samého.
Stanovte si reálné cíle, a pokud se někomu budou jevit příliš vysoké, neposlouchejte ho. Naslouchejte své intuici, svému nitru, které vám napoví, jestli je to pro vás správné a zda se na cestu k vítězství máte pustit s veškerým nasazením a odhodláním. Pokud tomu tak bude, pak se dívejte jen dopředu a nikdy nepochybujete o svém záměru. Jen tak svých snů a cílů bezpochyby dosáhnete! A nezapomeňte si poté ony krásné pocity vítězství náležitě vychutnat.

Zdroj: Golf (5/2016), text: Andrea Změlíková, foto: Globe Media/Reuters