Jak vypnout neproduktivní myšlenky

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Blíží se den soutěže a nervozita ve mně roste. Poslední noc jsem se moc nevyspal a v hlavě se mi pořád dokola objevují myšlenky, které bych nepřál ani nepříteli. Snažím se usnout, ale čím více se snažím to vyhnat z hlavy, tím více myšlenky sílí a můj příběh nabývá na síle a intenzitě. Zkouším na to nemyslet, ale za chvíli je to tady zase. Začínám ztrácet energii a panika z toho, že se zase nevyspím a zítra budu unaven na důležitou soutěž, je skličující.

Na druhý den se po krátkém spánku vzbudím unavený a bohužel zjistím, že moje negativní myšlenky nezmizely, ba naopak. Hrozné scénáře se opět začínají rozvíjet a nabírají na síle a pestrosti. Do soutěže zbývá jen několik hodin, a i když vynakládám veškeré úsilí, abych to zastavil, s přibývajícím časem se k myšlenkám přidávají i fyzické symptomy. Začínám mít strach, cítím únavu a nechuť cokoliv dělat, přidá se pocení a lehký třes. Nohy mám jako z olova a srdce mi buší jako o závod.

Mám pocit, že je ve mně ještě někdo jiný a hlasitě křičí: Tohle nezvládneš! Nejsi dost dobrý! Co tady vlastně chceš ukázat… Uteč, dokud to jde. Určitě uděláš chybu a prohraješ. Jak se na tebe budou dívat ostatní? Všichni tě budou sledovat a posuzovat…

Připadá vám to povědomé? Zažili jste někdy podobnou situaci, se kterou jste si nevěděli rady? Měli jste plnou hlavu neproduktivních myšlenek, které vám ničily cestu k cíli?

Pokud odpověď zní ano, dobře víte, jak strašná a bezmocná tato situace bývá. V té chvíli byste dali všechno za to, aby se to zastavilo, a vy jste byli opět schopni plně se koncentrovat na spánek, relaxaci, poslední přípravu nebo soutěž samotnou.

Co se děje v naší hlavě?

Odkud se to vzalo? Jak nám to ubližuje? Negativní myšlenka vyvolá emoci, samozřejmě nežádoucí, ta následně spustí reakci na fyzické úrovni a vše se projeví na našem chování, na reakcích a nepříjemné myšlenky se začnou množit! Tato řetězová reakce se v důsledku toho podepíše na výkonech. Je to bludný kruh, z něhož se těžko vystupuje, pokud nemáme připravený a dobře natrénovaný záchranný plán.

Za proud myšlenek je odpovědný mozek. Denně vytvoří kolem 70 000 myšlenek. Jen něco kolem tisíce si jich uvědomujeme, zbytek zůstává v našem podvědomí. Ve stresu se spouští hlavně podvědomé myšlenky, které vyplaví vše negativní, co jsme si léta nahromadili. Ovlivňují ho naše návyky, negativní zkušenosti, neúspěch, obavy a strach.

Když nás už tyto myšlenky paralyzují, je daleko těžší cesta zpět do pozitiva, než když se je snažíme zachytit včas a nedovolit jim rozpoutat v nás emoce, jako jsou strach, hněv, obava, bezmoc, lítost a tak dále.

Jak tomu lze zabránit? Co nám to přinese?

Když pochopíme, kde se tyto myšlenky berou, co způsobují a také to, že se s tím dá něco dělat, je to první krok na cestě naučit se tomu čelit! Dokážeme náš mozek obelstít a nedovolíme mu nás ovládat!

Myšlení nelze úplně zastavit a vymazat, ale můžeme se jej naučit regulovat a ovládat. Je to naše hlava a naše myšlení. Stejně jako trénujeme na soutěž, jako se připravujeme na pracovní schůzku, tak i ovládání myšlenek vyžaduje trénink.

Krůček po krůčku se můžeme naučit ovládat své myšlenky, a když se ta nežádoucí lavina neproduktivních myšlenek spustí, nebudeme zaskočeni, ale použijeme plán, který jsme si mnohokrát trénovali.

Tato cesta není jednoduchá, ale je velice efektivní. Když tomu budeme věnovat denně pár minut, výsledky se dostaví. Ještě než se pustíme do tréninku kontroly myšlenek, je potřeba si dát závazek vůči sobě samému. Rozhodnout se, že s tím chci opravdu něco udělat, a ujasnit si, kolik času tomu obětuji.

Přijmout závazek ne vůči jiným, ale vůči sobě samému. Připravit se psychicky na to, že je to delší cesta a čekají na ní i překážky. Naladit mysl pozitivně a brát tyto překážky jako potřebnou zkušenost na cestě směrem k vítězství. Když už jsme se pevně rozhodli, vykročíme směle vpřed, ať se děje cokoliv. Když opravdu něco moc chceme a uděláme pro to maximum, dosáhneme svých cílů.

První krok jsme již udělali tím, že chápeme posloupnost reakce: Stresová situace vytvoří myšlenku, ta vyvolá negativní emoci/pocit, ten způsobí nepříjemné fyzické příznaky a ty ovlivní chování a reakce. Pokud víme, že následující soutěž vyvolává stresové reakce, nemůžeme se jich zbavit tak, že se jí nezúčastníme.

Můžeme ale ovlivnit další krok, který je hlavním spouštěčem potíží, a sice obsah našeho myšlení. Tím pádem nedovolíme vznik nežádoucích emocí a zabráníme reakcím, které nám nepřinášejí užitek.

Na soutěžích se musíme plně soustředit a podat co nejlepší výkon. To je náš hlavní cíl. Být v přítomnosti a soustředit se na důležitou událost, kterou právě prožíváme, vyžaduje plnou koncentraci.

Přemýšlení o tom, co jsme v minulosti pokazili, nezvládli, nebo vytváření představ, co hrozného se může stát, jak to nezvládneme, jak prohrajeme, nám nepomůže, naopak to zamezí vykonávat kvalitně činnost, na kterou jsme se poctivě připravovali. Ať je to zápas, turnaj, závod, to vše vyžaduje plnou pozornost, nasazení, optimistický přístup a schopnost zvládat vysoké emoční napětí a přirozený tlak.

Jak si vytvoříme záchranný plán?

Každý člověk je unikát, a proto je potřeba brát ohled na to, co nám samotným nejvíc sedí a funguje. Je potřeba dané techniky zkoušet a vnímat, co nám nejvíc pomáhá. Je mnoho způsobů, jak se naučit ovládat myšlení. Základem vždy bývá dýchání.

Zaměřme se na to, co nám dělá dobře, pomáhá nám, ne na to, co jsme někde četli nebo co nám poradil někdo jiný. Sestavme si podrobný plán, který nás bude provázet po celou dobu tréninku v boji s negativním myšlením, a postupně si ho inovujme se svým mentálním koučem. Upravujme společně jednotlivé techniky podle toho, jak nám fungují a jak na ně reagujeme. Časem si vytvoříme dokonalý postup, takovou „berličku“, která nám pomůže zůstat pozitivní a zajistí nám skvělé výsledky.

Uvádím pár technik, které jsou ověřeny mnoha sportovci a představují základní pomoc při získání dovedností těch nejlepších sportovců na světě. Je to absolutní kontrola myšlenkových pochodů. Tyto techniky se vždy poupraví podle vašich předpokladů, možností i schopností. S tím vám pomůže mentální kouč.

1. Dýchání

Základem již v počátku je při zpozorování negativní myšlenky vědomě a hluboce začít dýchat. Tím okysličíte mozek i celé tělo. „Nakrmíte“ mozek, který bude na oplátku schopen lépe spolupracovat. Pak je na řadě koncentrace, ať již na dech, počítání nebo na pozitivní představu, větu nebo slovo. Dýchání vám navrátí energii a mysl bude schopna koncentrovat se na úkony, které chcete provést.

Cokoliv se s vámi začne dít důsledkem negativní myšlenky, která vyvolá nežádoucí emoci, je potřeba okamžitě zasáhnout a začít zhluboka a vědomě dýchat. Když si to uvědomíte a začnete provádět dechové cvičení, máte napůl vyhráno.

2. Stop

Když už vám dýchání umožnilo vrátit se k sobě, dejte stop negacím a zastavte to, co v mysli nechcete. Neopakujte si to, co nechcete, jen to jednoduše zastavte! Pak se už k nežádoucím myšlenkám nevracejte a neanalyzujte je. To by jim umožnilo ještě více se množit. Když už víte, že myšlenka plodí emoci, jež ovlivňuje reakce, mělo by to katastrofální dopad na výkony. A to nechcete!

3. Vypsat se z negativních myšlenek

Další technikou je vypsat všechny myšlenky, které vás trápí a nechcete je ve své hlavě. Tím je symbolicky vyndáte ze své mysli a pak se můžete zaměřit na to, abyste ji zaplnili něčím produktivním a přínosným.

4. Pozitivní představy, symboly, klíčová slova

Když vám dýchání znovu pomohlo se vrátit k sobě, představili jste si v mysli stop, symbolizující zastavení toku negativních myšlenek, je potřeba mysl „nakrmit“ něčím jiným, něčím žádoucím. Jednou z možností jsou pozitivní představy.

Například si můžete přestavit, jak ležíte na pláži a relaxujete, jak sluníčko prohřívá celé vaše tělo a vy se cítíte skvěle. Někomu pomáhají vize, kdy se zaměří na činnost mimo sport, někdo si naopak představuje sebe při skvělém výkonu. Vždy záleží na vás samotných, které vize a ve kterém okamžiku vám pomohou přenastavit mysl správným směrem.

Další možností jsou klíčová slova nebo věty, které máte dopředu připravené a odzkoušené, že vám pomáhají měnit negativní myšlení na pozitivní, vyvolávají pozitivní emoce a chuť soutěžit. Stejnou úlohu mají symboly, kdy si svůj symbol v případě potřeby jen krátce představíte. Tyto symboly také ovlivňují emoční nastavení a pomohou vám získat sílu, energii, vytrvalost, klid atd.

Uvedené základní techniky je ideální pečlivě trénovat již v přípravném období. Postupně dojde k jejich automatizaci. Ocitnete-li se pak v krizové situaci a do mysli se vám vloudí neproduktivní myšlenky, budete přesně vědět, co dělat a jak je použít. Nebudete ztrácet energii a velice rychle dostanete své myšlení pod kontrolu.

Každý cíl začíná v hlavě a pak následuje tvrdá práce. Proč si nechat vzít své sny a možnosti, když existují způsoby, jak zajistit, aby vaše mysl pracovala produktivně.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (1-3/ 2020, str. 29-30)