Jak snížit pokles výkonnosti v době zranění a tréninkové neschopnosti?

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Jednoznačná odpověď zní, mentálním tréninkem! Jak to funguje? Mentálním tréninkem můžete udržovat svoji výkonnost, i když ležíte v posteli! Samozřejmě aktivní trénink to nahradit nemůže, ale pomůže Vám to udržet svalový tonus na lepší úrovni, a nedochází pak k velkému propadu výkonnosti. Technika pohybů se dá ještě zlepšit, když ji budete poctivě a pravidelně vizualizovat a analyzovat. Víme, že motorické funkce jsou řízené mozkem, tak proč tuto informaci nevyužít ve svůj prospěch. Dochází také k stabilizaci psychické odolnosti, která se právě v období tréninkové neschopnosti u sportovců nejvíce snižuje.

V průběhu cvičení se Vám pomocí technik a cvičení ukotvuje v podvědomí správný pohyb a technika, která je potřebná pro perfektní výkon na sportovišti.
Jak na to?
1. Představujte si svůj sportovní výkon, techniku (dochází ke svalovým impulsům, jako při skutečném pohybu – výzkum Harvard), celý trénink, rychlost běhu vždy v perfektní formě. Jako byste to skutečně prováděli na tréninku. Prožívejte pocity, pot, zrychlený tep, příjemnou únavu svalů atd.
2. Prožívejte to a vizualizujte každý den 2x nejméně 15´. Pokud nemůžete trénovat, věřte tomu, že je to lepší způsob jak neztratit kondičku, než přemýšlet, kolik dní stratem bez tréninku v terénu. Celé je to o poctivé přípravě a trpělivosti.
3. Nezapomeňte si na závěr vizualizovat Váš dlouhodobý sportovní cíl, kterým Váš trénink na „gauči“ vždy zakončíte :-)! Samozřejmě úspěšně!

Přeji Vám, ať Vás nezastaví žádná nemoc ani zranění na Vaší cestě k vysněným sportovním cílům.