Jak negativní myšlenky ovlivňují naše životy

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Čas od času má každý z nás negativní myšlenky. Bloudí v naší mysli jako nezvaný host. A ne a ne odejít. Snažíme se jich zbavit, ale nic nepomáhá. Čím více energie a snahy na jejich odstranění vynaložíme, tím více v mysli sílí, až ji nakonec ovládnou celou.

Nedokážeme se soustředit, nedokážeme naplno pracovat ani sportovat. Že to dobře znáte? Těžko se na této planetě najde člověk, který by s tím neměl zkušenost. Aniž bychom si to uvědomili, poutáním pozornosti na daný problém, jeho neustálé rozebírání, pomáhá negativním myšlenkám „množit se“! Platí pravidlo, že na co poutáme pozornost, to sílí! Věnováním se stále jen problému, jeho rozebíráním a stěžováním si se nic nezmění. Ještě více rozvíříme celou situaci, ale řešení zůstane v nedohlednu.

Rozdílnost mozků

Každý z nás vnímá svět jinýma očima. Díváme se na stejné věci nebo řešíme podobné problémy, ale každý vidí jiný obraz, každý si svoji situaci vyloží jinak. Všechna vysvětlení jsou v pořádku, neboť vnímání každého jedince je odlišné. Máme jedinečné mozky, prožíváme od dětství svůj život podle svého.
Naše zkušenosti a zážitky ovlivňují naše postoje a postupně si budujeme a třídíme své hodnoty. Proto je náš pohled na tu samou věc jiný, jako pohled kohokoliv jiného. Situace, která navodí negativní myšlenky, nemusí způsobit to samé druhému člověku.

Někdo se dokáže s negativní situací vypořádat rychleji a lépe, někomu to naopak trvá déle a někteří lidé potřebují pomoc odborníků, aby své myšlení zvládli. Otázkou je, kolik zbytečných negativních informací si do svých životů pouštíme, aniž bychom museli.
Situace, která se týká výhradně nás, způsobí nám nepříjemné pocity a vyvolá negativní myšlenky, je bohužel součástí našeho života a my se ji snažíme řešit. Co ale situace a informace negativního charakteru, které jsou všude kolem nás, a my se jimi necháme vtáhnout do děje, který není určen pro nás a není důležitou součástí našich životů? Může to být zpravodajství, kde se řeší cizí neštěstí, nebo situace vzdálených přátel, v práci, sledování televize atd.

Často a zbytečně zanášíme mysl informacemi, které nemůžeme ovlivnit, ale dostanou se nám do hlavy. A my je řešíme a přemýšlíme o nich. Není to zbytečné? Nemáme svých starostí dost? Musíme si přidávat ještě další? Nemusíme!
Stačí si vybrat, čemu budeme věnovat pozornost a energii, co pustíme do své hlavy. Náš vnitřní „hlídač“ by nás měl vždy upozornit, jakmile si necháme do života vstoupit něco nevhodného, co by nás mohlo zatěžovat a odvádět naši pozornost od toho, co sami chceme.
Negativní myšlení funguje jako stresor, který v organismu automaticky spouští obranou reakci. Když máme plnou hlavu negací, dostaví se nepříjemné pocity, myšlenky se začnou množit, což ovlivní naše chování. Vše je úzce propojeno, a pokud v nás nějaká myšlenka vyvolá strach nebo úzkost, myšlenky se začnou řetězit a negativní pocity nabírají na intenzitě.

Automatickou obranou reakcí organismu na tuto situaci je „příprava na boj, nebo útěk“, načež ztrácíme kontrolu nad svým tělem. Nervový systém je v pohotovosti a připravuje se na akci. Můžeme pociťovat zrychlený tep, začít se potit, dostaví se žaludeční potíže atd. Vše má negativní dopad na zdraví a v neposlední řadě nebudeme schopni řešit situaci efektivním způsobem. Ať už je to na sportovišti nebo v běžném životě.
Nenechme nikoho ovládat mysl, naučme se, jak se nepříjemnostem postavit, a získejme schopnost kontrolovat svou mysl. Ovlivní to naše životy, zlepší naše výkony, budeme se cítit sebevědomější, schopnější a spokojenější.

Jak zvládat negativní myšlení

Nemusíme být obětí negativních myšlenek, můžeme je zastavit a změnit! Jak to udělat? Vědomě se rozhodnout převzít kontrolu nad svým myšlením, cítěním a jednáním! Nejdřív se naučme třídit, co je pro nás nezbytné vnímat, vědět a řešit. Co nemůžeme ignorovat, ale musíme do své hlavy pustit.
Nepříznivé situace většinou vyvolají negativní myšlenky, o kterých poté neustále přemyslíme, často při tom fantazie jede na plné obrátky a vytváříme si další možné katastrofické scénáře.

Tento způsob myšlení situaci nevyřeší, naopak ji ještě zhorší a my nebudeme schopni nic vyřešit, protože se zaobíráme spoustou chaotických řešení. Hledáme to pravé, hledáme ty nejlepší možné způsoby.
K tomu je ale potřeba se zklidnit, vyčistit mysl a podívat se na situaci s odstupem. Jinak se může stát, že naše myšlení ovlivní jednání negativním způsobem. To může mít špatný vliv na náš život a pozdější náprava bývá složitá, někdy až nemožná.
Jsou způsoby, které nám pomohou zbavit se špatných myšlenek a přestat se zbytečně trápit. Východisko z každé situace existuje, jen je potřeba dostat mysl pod kontrolu.

5 ZPŮSOBŮ, JAK ZVLÁDAT NEGATIVNÍ SITUACE – MYŠLENÍ

Každý z nás potřebuje jiný způsob, jak s negativním myšlením bojovat. Proto jsou tato doporučení jen malým návodem, co v „krizové“ situaci dělat, jak si co nejrychleji pomoct a jak ovládnout mysl plnou negací. Možností je samozřejmě mnoho, zaleží na nás, co nám nejvíce vyhovuje.

1. Zklidnit mysl
Vědomě vnímat celou situaci, přestat vytvářet scénáře, co by se stalo, kdyby… Pokusit se zastavit myšlení alespoň na chvilku, třeba soustředěním se na určitou věc, osobu nebo cokoliv jiného. Zklidnění nám dá možnost a prostor lépe vše vyhodnotit a neudělat chybné kroky.

2. Racionálně situaci popsat a vyhodnotit možnosti
Nejlépe v úplném klidu, ideálně písemně. Pomůže nám to uspořádat si myšlenky, vidět situaci reálněji a také se nám začnou objevovat první možnosti řešení. Jasnost situace je základem k lepšímu řešení a ušetří nám mnoho nepříjemností.

3. Prozkoumat myšlenky a „přerámovat“ je
Sepsat si jejich formulace a v případě potřeby je změnit na pozitivní a přijatelnější. Často situaci zhoršujeme sami tím, že je naše formulace přehnaná. Příkladem „přerámování“ může být negativní výrok typu „horší už to být nemohlo, tohle nemůžu zvládnout“ na pozitivnější „situace není lehká, ale čas všechno zahojí a třeba mne v budoucnu čeká něco lepšího“.

4. Probrat to s někým
Dostat negativní myšlenky ze sebe ven, nedusit v sobě negativní emoce nás uvolní a často zjistíme, že situace po vylíčení druhému nevypadá tak černě, jak se na začátku zdálo.

5. Věnovat se zálibám a koníčkům
I v krizové situaci vyčistit si hlavu sportem nebo jakýmkoliv koníčkem, který nám v minulosti pomáhal, nás udrží v lepší psychické kondici a dodá nám sílu, kterou budeme potřebovat při řešení konfliktních situací.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (3/2017, str. 30-31)