Proč je koučink efektivní?

Zpět na články
Kategorie: Koučink a věda

Pomoci lidem změnit se je v rychle se měnícím prostředí stále důležitější. V posledních několika letech potvrzují neurovědci mnohé z toho, co už někteří víme dávno: změna je daleko těžší, než si myslíme. Vyžaduje pozornost a úsilí vůle. Změna je obtížná z řady důvodů, které naznačují, že jedinci, který chce jakoukoliv změnu úspěšně provést, je třeba poskytnout další zdroje. Jedním z nich je i koučink.

Zní to hezky, ale jak koučink ve své společnosti „prodat“? Top manažeři s akademickým vzděláním a analytickým uvažováním budou chtít znát teoretické základy jakéhokoli zásahu, který se by snad měl změnit fungování firmy. Právě v takovém případě může být Brain Based Coaching užitečný a podat relevantní odpovědi.

Každá událost, která se v koučování objeví, je spojena s aktivitami probíhajícími v něčím mozku. Přístup ke koučování podle mozku dokáže podepřít a vysvětlit každý dobrý koučovací model a poskytnout mu vědecké základy. Přístup ke koučování podle mozku vypadá přitažlivě, uvažujete-li o dalších disciplínách individuálního přístupu k člověku, např. psychologii. Většina lídrů by psychology nepoužila na zlepšení výkonu, protože se od nich očekává terapeutický přístup. Žijeme v materialistickém světě, kde firmy uznávají měřitelnost věcí: a právě Brain Based Coaching je takto uchopitelný. (RCS)