Musíte být opravdu „superženou“?

Zpět na články
Kategorie: Životní koučink

Tak tuto otázku si v současné době klade mnoho vytížených žen. Cítíte také, že tlak dnešní společnosti a možná také ženská emancipace, nás ženy staví do této náročné role?

Co to znamená být „superženou“?

20360-480x360

Být úspěšná v práci, skvělá a milující matka, která vše stihne a vyřeší, nejlépe bez pomoci partnera. Dokonalá partnerka/manželka, hospodyně, přítelkyně a také vášnivá milenka. Tohle vše zvládat s klidem, elegancí a vypadat přitom svěže a mladě.

Že to dobře znáte? My také! Nebojte se, nejste v tom samy!

Erika, byla na první pohled ženou, která „vše“ zvládá skvěle a nic ji nemůže rozházet. Co se ale schovávalo uvnitř této sympatické čtyřicátnice? Věděla jsem, že když mne kontaktovala, je tady něco, co ji hluboce trápí a proto potřebuje moji pomoc. Řekla mi, že váhala půl roku, než mne oslovila, ale po vánočním shonu ztratila všechny pochybnosti o nutné pozitivní změně v jejím životě. Již po několika minutách jsem cítila vzájemné sympatie. Moje první otázka byla: „Co Vás za mnou přivádí a jak Vám můžu pomoct?“ Zhluboka se nadechla, a já cítila, jak se jí vlévá do žil síla. Trochu nejistě začala s vyprávěním svého příběhu.

„Čeká se ode mne, že budu „superženou“, a já cítím, že jí už nechci být! Nechci být dokonalá a neomylná, protože to nejsem! Chci dělat věci dobře, ale nebát se něco pokazit, nebo to prostě jen neudělat. Chci dělat to, co považuji za důležité a myslet více na sebe bez vnějšího tlaku a pocitu vinu, že jsem něco nezvládla! Jsem unavená být ženou, která přes den tolik pracuje a snaží se vyrovnat mužům, odpoledne až do večera je aktivní matkou, která zvládá děti i domácnost a k tomu všemu je oddaná a chápající manželka.“

Jak sama Erika řekla, sváteční shon a novoroční bilancování nad svým životem, to byly poslední kapky, které naplnily pohár trpělivosti až po samý okraj a pomohly jí, aby se odhodlala ke změně a začala přepisovat své staré návyky na nové. Společně jsme dali jejím pozitivním cílům podobu a vytvořili cestu, kterou Erika kráčela k pokojnějšímu a vyrovnanějšímu životu. V průběhu naší spolupráce si Erika uvědomila, že ona chce být ta, která bude určovat své priority a povinnosti a ona bude ta, která využije svou touhu a vůli k řízení svého života podle svých představ.

Na posledním sezení mi Erika řekla slova, která mne moc potěšila: „Nikdy před tím bych nevěřila, že mi půl roční spolupráce s Vámi může od základu změnit život. Uvědomila jsem si svoji vlastní hodnotu a pochopila jsem, že mé potřeby jsou na prvním místě. Teď už vím, že když budu více myslet na sebe, nebude to z mé strany sobectví, ale „sebeláska“, která mi přinese spokojenost a pocit štěstí. Na základě toho, jsem teď schopna dávat i druhým lidem kolem sebe více lásky a péče. Mé láskyplné nitro se již dnes odráží do života lidí, kteří mne obklopují a které mám ráda. Děkuji Vám, již nejsem „superžena“, ale jsem šťastná žena. Dnes vím, že já jsem ten nejdůležitější člověk ve svém životě a „mám se nadevše ráda“. Dnes již vím, že takovou lásku jsem před tím v hloubi srdce neměla.“

Máte také někdy taky takový pocit, že vše co děláte „musíte“?

Dobrá zpráva je, že „nemusíte“! Důležité je co ve svém životě chcete!

Život je velký zázrak, který nám přináší mnoho krásného i smutného, ale každá taková událost nás obohatí o nové zkušenosti a pocity. Pokud se je v budoucnu naučíme chápat a využívat ve svůj prospěch, budeme spokojenější a šťastnější. Naše nitro bude zářit jako sluníčko, které svými hřejivými paprsky dává teplo, lásku a naději mnohým z nás. A někdy stačí tak málo, uvědomit si, že nemusíme být “superženy“ nebo „superlidi“, ale že každý z nás je svým způsobem krásný a jedinečný, i se svými nedostatky.

„Jestliže chcete, aby svět byl šťastnější, zdravější a bohatší, začnete tím, že do něj přispějete jedním šťastným, zdravým a bohatým člověkem: sebou.“ Joe Vitale