Tipy pro zvýšení výkonnosti

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

V dnešní době je pro profesionální sportovce na celém světě samozřejmostí spolupracovat se sportovním psychologem a mentálním koučem. Všechny profesionální týmy i sportovci individuálních sportů, kteří chtějí podávat maximální výkony, pracují systematicky na své psychické stránce.


V minulosti mentální trénink využívali především sportovci z vyspělých zemí, jako je USA, Kanada atd. Situace se ale změnila před lety k lepšímu i u nás. Naši sportovci také dostali možnost pracovat s odborníky na posilování psychiky. Mezi hlavní důvody patří fakt, že psychologové poukázali na skutečnost, že duševní příprava je stejně důležitá jako příprava fyzická.

Konkurence je v dnešní době obrovská, sport už není zábava, je to velice lukrativní business. Proto je potřeba využít veškeré férové metody, které sportovcům z různých sportovních odvětví pomohou zvýšit výkonnost. Sport je dnes o výkonnosti. Kdo ji má, ten vydělává! Kdo ji nemá nebo ji nemá stabilní, ztrácí finanční podporu a zájem o jeho osobu klesá. Nových talentů je dost. Proto je potřeba bojovat o své pozice a schopnost vyrovnat se s obrovským tlakem představuje absolutní nutnost.

Sportovní psychologie pomáhá řešit sportovcům problémy, jež je omezují v dosahování skvělých výkonů. Jedná se především o snížení úzkostlivých stavů, schopnost vypořádat se s neočekávanými okolnostmi, zvládání stresu, tlaku a další.
Každý sportovec, se kterým spolupracuji, má svůj vnitřní svět. Proto je jeho problém zcela individuální. Rysy jednotlivých problémů mohou mít společný charakter, ale zvolené postupy a metody jsou zcela specifické pro každého sportovce.

Individuální přístup je ta správná cesta, jak vytrénovat hlavu k úspěchu! Být odolný a schopný čelit nástrahám ve vrcholovém sportu je stejně náročné jako získat fyzickou zdatnost nebo skvělou techniku hry. Učím sportovce uvědomit si, že zodpovědnost i za tuto stránku jen zcela na nich. Pokud zodpovědnost přijmou za svou tak jako každodenní trénink na hřišti, získávají obrovský bonus navíc. Oním bonusem je schopnost posunout své hranice. Dosáhnout víc, získat víc, být úspěšnější a známější. Kdo z profesionálních sportovců to nechce? Já takového neznám!

TIPY PRO ZVÝŠENÍ VÝKONNOSTI

1. Prozkoumejte a poznejte svoji mysl
Zeptejte se sami sebe a odpovězte si zcela upřímně bez zbytečné skromnosti na následující otázky (sepište si je):

• Co chci dosáhnout ve sportu?
• Co chci přesně získat?
• Co mi to přinese?
• Co to pro mne znamená?
• Co udělám pro to, abych tohle vše měl/a?

Zamyslete se nad tím, co máte napsané na papíře. Uvědomte si, co je pro vás důležité a co naopak ne. Zaměřte svoji energii na oblast, která vám dává smysl. Poznejte dokonale, odkud přichází vaše touha být nejlepší. Zjistěte, jak moc to chcete, jak moc vám na tom záleží. Pochopení svých vnitřních myšlenek vám dá jasný obraz a odpovědi na konkrétní otázky, které je důležité si zodpovědět již na startovní čáře, chcete-li dosáhnout víc. Jasný záměr, vnitřní jistota bez pochyb a nejistých kroků je cestou vítězů!

2. Určete si velké cíle
Nebojte se stanovit si velký, avšak reálný cíl. Už víte, kam se bude ubírat vaše sportovní kariéra, co chcete dosáhnout. Nyní dejte myšlenkám podobu ve formě jasných slov. Sepište si je nejdříve na papír a následně je ukotvěte hluboko ve své mysli. Vytvořte si vize a vizualizujte si je každý den. To, čemu skutečně věříte z hloubi svého srdce, se stává skutečností. Nejdříve v hlavě a následně i v realitě. Kdo nevěří, nedosáhne ničeho. Po víře následuje tvrdá práce. Plánujte si také menší denní a měsíční tréninkové cíle. Pomohou vám na cestě k dosažení velkého a dlouhodobého cíle. Ukažte sami sobě, jak moc si věříte tím, že si cíle zapíšete a umístíte na viditelné místo. Vizualizujte svůj výsledek.

3. Připravte se na vše
Být připraven je mnohem lepší, než být zaskočen! Ve sportu to platí dvojnásob! Technika „Co když“ je v mentálním tréninku sportovců velice efektivní. Sportovci si dopředu procházejí nejen pozitivní situace, ale i ty negativní, které je mohu potkat a ovlivnit negativně jejich výkonnost. Vizualizace problémů a následně jejich nementální vyřešení vám dá možnost lépe se připravit na situace, které mohou nastat. Tím, že si připravíte alternativy jejich řešení, získáte pocit jistoty a v případě nouze vás tyto problémy nezaskočí. Budete vědět co dělat, aniž byste ztráceli koncentraci na samotný závodní nebo tréninkový proces. Hledání nových řešení totiž zatíží mozek a on pak není schopen soustředění se na podstatné věci. Pokud ale bude vědět díky přípravě co dělat, velice rychle se opět zkoncentruje. Vytvořte si scénáře, jež budete mít vždy v záloze. Sníží to pravděpodobnost, že se dostaví hlavně před soutěží úzkost a poskytne vám to pocit připravenosti. Vaše sebejistota tím o to víc poroste!

4. Trénujte pevnou vůli
Naučte se přijmout jednoznačné rozhodnutí a následně je začnete realizovat. Převezmete zodpovědnost za své konání a uvědomte si, abyste něčeho výjimečného v životě dosáhli, vždy je potřeba se něčeho i vzdát. Stůjte si pěvně za svým rozhodnutím a určete si priority, které v životě chcete. Cesta k cíli neexistuje, aniž byste něco nemuseli obětovat! Ti sportovci, kteří dosáhli v životě lepších výsledků, uměli odložit okamžité uspokojení svých potřeb. Byli trpěliví a vyznačovali se pevnou vůlí.

5. Sportujte s vášní a radostí
I když jde v profesionálním sportu většinou o peníze a slávu, ten, kdo vidí jen to, dlouho nevydrží. Pokud se vám ze srdce vytratí dětská hravost, vášeň a radost, vytratí se postupně i vysoká výkonnost! Touha po penězích nesmí zastínit vnitřní zápal a radost z vítězství. Sportovní kariéra není jen o úspěchu a slávě. Přijdou i dny, kdy budete muset čelit určitým překážkám. Překonat je vám nepomohou peníze, ale právě ten vnitřní oheň a touha znovu se dostat na výsluní.

6. Naučte se relaxovat a meditovat
Největší nepřítel sportovců je úzkost! Brání v dosažení lepších výkonů a omezuje lidský potenciál. Pokud chcete bojovat s úzkostí a chcete se naučit zvládat stres, je potřeba se naučit relaxovat nebo meditovat. Zjistěte, které formy relaxace na vás působí pozitivně a pomáhají vám nejlépe se uvolnit. Hudba, filmy, četba jsou v tomto ohledu skvělými pomocníky. Je to spíše pasivní relaxace, nikoli však méně účinná. Další skvělý způsob představuje aktivní relaxace, kde se přímo podílíte na jejím provedení. Známá je například progresivní svalová relaxace, která uvolňuje napětí ve svalech a pomáhá lépe regenerovat. Principem je napínání jednotlivých svalů postupně na každé části těla. Začnete uvolňování svalů postupně od hlavy a postupujte pomalu až dolů ke konečkům prstů na nohou. Jednotlivé svalové skupiny napínáte na několik vteřin a pak je uvolníte. Tato technika je skvělá především proto, že pomáhá relaxovat psychicky, ale také urychluje regeneraci celého těla. Mezi další patří meditační techniky z mentálního tréninku určené jak pro sportovce, tak pro ostatní lidi. Jejich princip je založen na vizualizaci, pomocí níž dochází k maximálnímu uvolnění. Způsobů, jak relaxovat, existuje mnoho, důležité je využívat relaxaci pravidelně.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (1-2/2018, str. 28-29)