Jak využít zenovou meditaci pro zklidnění a vyčistění mysli

Zpět na články
Kategorie: Vrcholový sport

Zklidnit mysl, když to nejvíce potřebujeme, vyčistit negativní energii, ovládat své myšlení, dokázat se zbavit strachu, úzkosti, stresu, zbytečného hodnocení, porovnávání a obav můžeme zvládnout pomocí zenové meditace.


Zen je jednou z forem buddhismu, kdy mniši tiše meditovali a usilovali o dosažení vnitřní prázdnoty. Zaměřovali se na své nitro a jen pozorovali přítomný okamžik. Teď a tady, bez přemýšlení a zbytečného hodnocení. Zen znamená čistá mysl. Jeho podstatou je prázdnota. Úplné vyčistění mysli od všech myšlenek a zátěží. Podle buddhistických mistrů, jen ten kdo dokáže mít čistou mysl, pochopí skutečnou pravdu. Naše mysl je ovlivněna mnohými názory, jak názory lidí kolem nás, tak našimi vlastními, které se nemusejí zakládat na úplné skutečnosti. To, co si myslíme my, je jen náš subjektivní pohled. Každý má svoji pravdu, ale vidět svět takový, jaký je, nám může být velice prospěšné. Naše myšlení se stane zrcadlem a až to bude potřeba, odrazí skutečnou situaci.

Pokud se dokážeme odpoutat od svých myšlenek a názorů a zvládneme na nic nemyslet, můžeme se zbavit vnitřního napětí, stresu, obav, vzteku, strachu a různých negativních emocí, které ovlivňují naše životy. Ovlivní to náš sportovní i osobní život.

Kolikrát jsme nejspíš zažili na vlastní kůži pocit, že se chystáme na důležitou sportovní akci nebo událost, a naše mysl je úplně jinde, než bychom chtěli. Tak moc to chceme potlačit a zbavit se dotěrných myšlenek, ale ono to naopak sílí a roste!

Namísto toho, aby byla mysl klidná a pomáhala nám koncentrovat se a ukazovala nám vize našeho úspěchu, začne nám přehrávat v hlavě různé děsivé scénáře, podsouvat nám myšlenky, které bychom si nikdy nepřáli v hlavě mít. Dá se v takovém psychickém rozpoložení dosáhnout úspěchu?

Z pohledu mentálního trenéra vím, že nedá. Právě proto se na mne obracejí lidé s těmito problémy a chtějí se je naučit zvládat. V této situaci nám může být velice užitečná technika, při které dokážeme na nic nemyslet. Vyčistit si hlavu a dát jí čas se připravit na to důležité, co nás čeká.
Mnozí sportovci se chtějí naučit „vypnout“, kdykoliv budou chtít. Říkají, že je to skvělý pocit, jen tak sedět a být. Že když se jim to povede, cítí se jakoby znovuzrození, úplně klidní a relaxovaní.

Jak může zenová meditace pomoci sportovcům?

Mít čistou hlavu představuje z pohledu sportovce velice důležitou dovednost. Dokázat si vyčistit hlavu i přes nesmírný tlak a stres, který je na sportovce vyvíjen, je nejlepší cesta k dosažení maximálních výkonů! Zbavit se napětí, chmurných myšlenek a černých scénářů, jež ovlivňují výkonnost, je pro sportovce klíčové. Moc chtít není ve sportu ideální, ovšem to samé platí, chcete-li málo. Nejlepší pro sportovní výkon je mít čistou hlavu a jít do soutěže s radostí a chutí. Nemyslet na nereálné možnosti, na komplikace, dopředu na výsledky, ale dokázat být absolutně v přítomném okamžiku. Teď a tady. Vychutnat si každý jeho moment. Být soustředěný bez jakéhokoli úsilí a snahy dokázat to. Zenová technika nám může pomoci se do takových stavů dostávat a ovládat je.

Jak docílit stavu zen?

Dle buddhistických mistrů to není až tak náročné. Základy se může naučit každý. Ten, kdo chce ovládnout svoji mysl, se musí nejdříve naučit ovládat své tělo! Není naším cílem dosáhnout schopností buddhistických mistrů, to by trvalo celé roky. Buďme reální a využijme alespoň trochu tyto dlouhověké techniky k tomu, aby nám pomohly lépe ovládat myšlení a ukázaly nám možnosti, jak rozvíjet schopnosti, které v sobě máme i my. Pomohou nám docílit lepších sportovních výsledků a mohou se stát součástí naší sportovní přípravy. Samozřejmě, že to ovlivní naše životy i mimo sport a umožní nám to prožívat kvalitnější a šťastnější životní okamžiky.

Meditace je nejúčinnějším pomocníkem k dosažení stavu zen. Není to však tak jednoduché. Chce to velikou trpělivost a každodenní trénink. Už jen schopnost nakrátko se do tohoto stavu dostat je přímo úžasná zkušenost, která léčí mysl i duši. Kdo z nás to dokáže a bude se meditační technice zen věnovat, zjistí, jak nápomocná může být, když se naše mysl ztratí v záplavě nežádoucích myšlenek. Ten pocit, že si v té situaci jenom sedneme a ponoříme se na malou chvíli do meditace, nám poskytne velkou výhodu oproti soupeři, který má pravděpodobně také plnou hlavu očekávání a nepříliš produktivního myšlení.

Po meditaci dokážeme plnit své cíle daleko lépe. Zbavíme se stresu, obav a všeho, co negativně ovlivňuje naše sportovní i mimosportovní výkony. Důležité pro dosažení tohoto stavu je pravidelné rozvíjení těchto mimořádných schopností. Stanovme si tedy přesně, kdy budeme meditaci cvičit a jak dlouho. Pro začátečníky je vhodná doba kolem pěti až deseti minut denně. Dále je to na každém z nás, jak moc chce ovládat svoji mysl. Jak moc chcete být úspěšní a spokojení. Důležitá je vždy pravidelnost a trpělivost.

TRÉNINK ZENOVÉ MEDITACE

Základem celé meditace je ovládat tělo, dech a mysl.

1. Sedněte si a dejte nohy do zkřížené polohy (poloha zazen). Kolena se dotýkají země. Můžete si zadek podložit polštářem, aby vás netlačila kolena.
2. Ruce mějte v klíně dlaněmi vzhůru, levá spočívá na pravé a konečky palců se lehce dotýkají.
3. Páteř držte rovnou, bradu přitáhněte ke krku.
4. Oči nechte lehce pootevřené a dívejte se na nějaký bod před námi. V mysli se jím nezabývejte, koukejte se tzv. „do blba“.
5. Dýchejte pomalu do břicha, ale samovolně bez násilného ovlivňování. Nádech je hluboký, výdech o něco delší. Soustřeďte se na začátku na dech, dokud necítíte uvolnění a jakoby splynutí. Myslete jen na přítomný okamžik, v čemž vám pomáhá koncentrace na váš dech. Tím, že dýcháte do břicha, se soustředění přesouvá právě sem, do vašeho středu.
6. Teď a tady. Pokud vám začne mysl bloudit někam jinam, nesnažte se tyto myšlenky potlačit. Jen v klidu zaměřte pozornost opět na dech a nic nehodnoťte, jen pozorujte. Po nějaké době vám značnou myšlenky slábnout, až se vytratí úplně. Začnete se cítit uvolněně a vaše mysl bude čistá.

Zdroj: Časopis Golf. Autor: Andrea Změlíková (11/2018, str. 34-35)